Woda na oknach najczęściej pojawia się w sezonie jesienno-zimowym. Przyczyn jej pojawienie się może być wiele. Bardzo często woda na oknach jest sygnałem, który alarmuje, że w pomieszczeniu lub całym domu wentylacja jest w złym stanie.
Niesprawna wentylacja to nie jedyna przyczyna problemu
Woda na oknach może się pojawić nie tylko na skutek niesprawnej wentylacji. Skraplanie wody na oknach może świadczyć również o zwiększonej wilgotności w pomieszczeniu. Skraplanie wody na oknach dwuszybowych i trzyszybowych może też świadczyć o tym, że utraciły one swoje właściwości izolacyjne.
Skraplanie wody na oknach może dotyczyć różnych ich części. Wilgoć na oknach może pojawić się po ich stronie zewnętrznej, wewnętrznej lub między szybami. Wilgoć na oknach po stronie zewnętrznej pojawia się rankiem, często w okresie wiosenno-letnim. Jest to zjawisko normalne związane z powstawaniem rosy. Skraplanie się wody na oknach od ich strony wewnętrznej może być skutkiem ich wadliwego montażu lub nieprawidłowo działającej wentylacji.
Jak uniknąć zaparowanych okien?
Jeśli skraplanie się wody na oknach nie jest skutkiem uszkodzenia ich konstrukcji, z problem można sobie poradzić stosunkowo prosto. Regularne uchylanie okna poprawi cyrkulację powietrza i ograniczy skraplanie wody na oknach. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest montaż nawiewników. Zapewnią one cyrkulację powietrza bez konieczności otwierania okna.
Wietrzenie pomieszczenia to tylko doraźny sposób na uniknięcie zaparowanych okien. Czasem niezbędny jest remont wentylacji lub wymiana okien na nowe.