Obalamy mity na temat batonów proteinowych

Choć jeszcze niedawno dostęp do nich był ograniczony, dziś batony na redukcję nazywane białkowymi można kupić w każdym większym sklepie. Ich popularność jest duża, choć osoby sięgające po nie powinny mieć świadomość tego, jak działa taka przekąska. Pozwoli im to odpowiedzieć na pytanie, czy jest stworzona także dla nich.

Kto może sięgać po baton proteinowy?

Choć często można usłyszeć, że batony energetyczne są stworzone jedynie z myślą o zawodowych sportowcach, warto podkreślić, że jest to mit. To przekąska, po którą może sięgnąć każda osoba aktywna fizycznie. Co więcej, także osoby unikające ćwiczeń mogą czerpać z nich spore korzyści. Batony proteinowe są świetnym rozwiązaniem, gdy nie ma się możliwości zjedzenia pożywnego posiłku, a jedyną alternatywą dla niego były do tej pory słodycze.

Batony białkowe, a odchudzanie

Popularność batonów białkowych ma swoje źródło w przekonaniu, że są ciekawym sposobem na pozbycie się nadmiaru kilogramów. Zanim jednak zaczniemy opierać na nich swoją dietę, powinniśmy przez chwilę zastanowić się nad tym, czy takie przeświadczenie ma coś wspólnego z rzeczywistością. Oczywiście, same z siebie batony białkowe nie przyczyniają się do tego, że ktokolwiek chudnie.

Nie można jednak nie zgodzić się z tym, że zarówno duża ilość białka, jak i błonnik są nieocenione, gdy zależy nam na stworzeniu zbilansowanej diety i wspomaganiu metabolizmu. Oczywiście, przed stosowaniem ich w takim charakterze warto zapoznać się ze składem konkretnego rozwiązania. Może się przecież okazać, że batony, wbrew swojej nazwie, bazują nie na białku, ale na cukrze.

Batony białkowe i budowa masy

Tak samo, jak jedzenie batonów białkowych samo w sobie nie przyczyni się do odchudzania, nie spowoduje także rozrostu masy mięśniowej. Owszem, batony wspomagają jej wzrost, z zależnością tą mamy jednak do czynienia przede wszystkim u osób aktywnych fizycznie.