Pompy ciepła alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania

Coraz więcej osób w naszym kraju interesuje się alternatywnymi źródłami ciepła. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła. Są one naturalnym źródłem ogrzewania. Ciepło potrzebne do ogrzania domu i ciepłej wody użytkowej pompy ciepła mogą czerpać z bardzo różnych źródeł.

Pompy ciepła: jakie są rodzaje?

Pompy ciepła mogą pobierać ciepło z wód gruntowych albo powietrza. W naszym kraju zdecydowanie największą popularnością cieszą się pompy ciepła powietrzne. Popularność tych pomp nie jest przypadkowa.

Pompy ciepła powietrzne są bowiem szybkie i łatwe w montażu. Pompy ciepła powietrzne wykorzystują ciepło, które czerpią z powietrza znajdującego się na dworze. Co ważne, pompy te mogą być wyjątkowo tanie i niezwykle efektywne. Można je bowiem połączyć z instalacją fotowoltaiczną. Rekuperacja, która jest bardzo efektywnym systemem wentylacyjnym także może współpracować z powietrzną pompą ciepła.

Jakie kotły gazowe wybrać?

Rekuperacja to rozwiązanie, które także pozwala tanio ogrzać dom. Rekuperacja także jest systemem, który do ogrzewania wnętrz wykorzystuje powietrze. Osoby, które stawiają jednak na tradycyjne systemy ogrzewania, mogą wybrać kotły gazowe.

Nowoczesne kotły gazowe mogą być dwufunkcyjne. Dzięki temu jedno urządzenie podgrzeje zarówno wodę użytkową, jak i tę do ogrzania domu. Kotły gazowe kondensacyjne mogą być być jednym z elementów hybrydowego, a więc składającego się z różnych źródeł ciepła systemu ogrzewania. Można połączyć je na przykład z pompami ciepła.