Dlaczego parują okna?

W okresie jesienno-zimowym bardzo częstym zjawiskiem jest woda na oknach. Problem ten dotyczy zarówno mieszkań, jak i domów jednorodzinnych.

Dlaczego na oknach pojawia się woda?

Woda na oknach pojawia się na skutek różnicy temperatur, która występuje między zewnętrzną a wewnętrzną szybą. Kondensacja pary wodnej pojawia się we wszystkich pomieszczeniach, w których jest podwyższona wilgotność. Podwyższona wilgotność najczęściej panuje w kuchni i łazience i to w tych pomieszczeniach woda na oknach pojawia się stosunkowo często. Podwyższony poziom wilgotności może być skutkiem źle działającej wentylacji w budynku.

Skraplanie wody na oknach można ograniczyć usprawniając wentylację (najlepiej sprawdza się wentylacja mechaniczna) albo często wietrząc pomieszczenia. Wietrzenie zimą nie zawsze jest możliwe. Rozwiązaniem alternatywnym, które wyeliminuje skraplanie wody na oknach jest montaż okien z system mikrowentylacji.

Kiedy zaparowane okna są powodem do niepokoju?

Wilgoć na oknach nie zawsze jest powodem do niepokoju. Na pewno powodem do niepokoju jest wilgoć na oknach dachowych oraz ta, która pojawia się w środku okna. W takich przypadkach skraplanie się wody na oknach jest sygnałem, że ich konstrukcja jest nieszczelna.

Jedynym rozwiązaniem, aby skraplanie się wody na oknach przestało występować jest niestety tylko ich wymiana na nowe. Skraplanie się wody na oknach to problem dotykający wiele osób w sezonie jesienno-zimowym. Nie zawsze skraplanie się wody na oknach daje się łatwo usunąć, czasem konieczna jest wymiana okien na nowe.