Dowiedzmy się więcej o wykrywaczach

Poszukiwanie skarbów ma coraz więcej zwolenników. Wprawdzie polskie prawo nakłada na poszukiwaczy wiele ograniczeń, ale mimo to nie brakuje osób chętnych do tego, aby poczuć się jak prawdziwy odkrywca. Aby skutecznie poszukiwać skarbów, niezbędne są wykrywacze metali. Co warto wiedzieć o detektorach metali?

Jak to się zaczęło?

Detektory metali to urządzenia, które wykorzystują w swoim działaniu siłę elektromotoryczną. Bazują na działaniu indukcji elektromagnetycznej, a więc zjawisku, które zostało odkryte w roku 1831 przez Michaela Faradaya. Dzisiaj jest ono wykorzystywane w szeregu urządzeń. Gdyby nie indukcja elektromagnetyczna, z pewnością nie mielibyśmy alternatorów, prądnic oraz silników indukcyjnych.

Wykrywacze metali mogą być wykorzystywane do sprawdzaniu zarówno gruntu, jak i wnętrz budynków. Pozwala na wyszukiwanie przedmiotów, które wykonane zostały z metalu. Jednym z pierwszych naukowców, który pracował nad wykrywaczami metali był Bell kojarzony przez większość z nas z wynalezieniem telefonu. To właśnie on w roku 1881 skonstruował pierwszy wykrywacz metali, który miał posłużyć do wykrycia kuli, jaka znalazła się w ciele prezydenta USA.

Jak zbudowane są wykrywacze?

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym jaki wykrywacz metali kupić warto wiedzieć, jak zbudowane są te urządzenia. W każdym detektorze wyróżnia się cewkę, przewód, skrzynkę z elektrodą, pałąk oraz uchwyt. Istotnym elementem jest cewka. To właśnie ona oddziałuje na przeszukiwany teren. Uwaga: niektóre wykrywacze metali zaczynają działać dopiero, gdy wprawi się je w ruch.

Detektory metali można dziś kupić bez większego problemu. Są to urządzenia legalne. Aby znaleźć sklep, który je oferuje, wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać frazę „wykrywacz metali sklep”.