Rekuperacja domu: czy sprawdzi się pompa ciepła?

Koszty ogrzewania domu z roku na rok stają się coraz wyższe. Ponadto jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że węgiel nie jest najlepszym paliwem. W procesie jego spalania powstają bowiem związki, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Bardzo ekologicznym i jednocześnie ekonomicznym źródłem ogrzewania są pompy ciepła.

Rekuperacja i pompa ciepła: jakie korzyści daje to rozwiązanie?

Rekuperacja to nowoczesny i bardzo wydajny system wentylacji. Rekuperacja jest jednocześnie bardzo ekonomicznym rodzajem wentylacji. Co więcej, rekuperacja działa skutecznie niezależnie od warunków atmosferycznych i pory roku. Jej ogromnym plusem jest to, że można wykorzystać ją razem z pompą ciepła.

Pompy ciepła z rekuperacją są bardzo energooszczędne. Co więcej, w domach z rekuperacją, w którym znalazły się pompy ciepła powietrzne jest nie tylko ciepłe, ale także wolne od zanieczyszczeń. Pompy ciepła mogą czerpać ciepło z powietrza, wody albo gruntu.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Najbardziej popularne są pompy ciepła powietrzne. Jak wskazuje nam ich nazwa, pompy ciepłe powietrzne czerpią ciepło z powietrza. Co ważne, pompy ciepła powietrzne mogą zostać zamontowane nie tylko w domach z rekuperacją. Urządzenia te mogą współpracować także z instalacją fotowoltaiczną, ale nie tylko.

Dostępne obecnie na rynku nowoczesne kotły gazowe także mogą działać w jednej instalacji z pompą ciepła. Kotły gazowe plus pompa ciepła to optymalne rozwiązanie przy ogrzewaniu podłogowym. Stawiając na kotły gazowe dwufunkcyjne można ogrzać dom i wodę do mycia.