Czy zaparowane okna są powodem do niepokoju?

Zbierająca się na oknach para lub kropelki wody to często występujący problem w sezonie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosnę. Woda na oknach to nie tylko problem estetyczny. Dlaczego woda na oknach się pojawia i jak można się jej pozbyć?

Skąd bierze się para wodna na oknach?

Woda na oknach jest skutkiem różnicy temperatur między zewnętrzną a wewnętrzną stroną szyby. W okresie wiosenno-letnim skraplanie wody na oknach zdarza się tylko sporadycznie. Za to jesienią i zimą może mocno się nasilać.

Na skraplanie wody na oknach wpływa nie tylko różnica temperatur. Skraplanie wody na oknach zależy także od poziomu wilgotności panującym w danym pomieszczeniu. Jest jest on wysoki, wilgoć na oknach niemal na pewno się pojawi. Skraplanie wody na oknach ułatwiają nowoczesne okna. Są one bardzo szczelne i uniemożliwiają skuteczną wymianę powietrza.

Czy można zapobiec parowaniu okien?

Wilgoć na oknach jest zjawiskiem groźnym. Jeśli występuje regularnie może stać się przyczyną rozwoju pleśni i grzybów. Skraplanie się wody na oknach przy prawidłowo działającej wentylacji można usunąć bardzo szybko. Pomóc może także uchylenie okna. Dobrą wymianę powietrza bez konieczności uchylania okna zapewnią także specjalne nawiewniki. Dzięki nim wilgoć na oknach przestanie się pojawiać.

Wilgoć na oknach pojawiająca się na dwuszybowych i trzyszybowych oknach od środka świadczy o tym, że ich konstrukcja została uszkodzona. Jedynym ratunkiem jest ich wymiana na nowe. Skraplanie wody na oknach pojawia się przy niesprawnej wentylacji.