Różne źródła ogrzewania domów

Kotły na paliwa stałe stają się coraz mniej popularne. Przybywa miast w naszym kraju, które wprowadzają zakaz palenia węglem. Rozwiązaniem, które kotły węglowe z powodzeniem może zastąpić są pompy ciepła.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła dzielą się na różne rodzaje. Jako kryterium podziału przyjęto dolne źródło ciepła. Pompy ciepła mogą czerpać energię cieplną z powietrza, wody, gruntu. Szybkie i łatwe w montażu, nie wymagające żadnych prac ziemnych na działce pompy ciepła powietrzne cieszą się największym zainteresowaniem.

Pompy są też bardzo wydajne i ekonomiczne. Pompy ciepła powietrzne mogą działać niezwykle ekonomicznie. Sprawdzają się nawet w hybrydowych instalacjach ogrzewania. Rekuperacja, która jest jednym ze sposobów na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu z powodzeniem może współpracować z pompą ciepła. Rekuperacja to nowoczesny system wentylacji. Warto więc pamiętać, że rekuperacja połączona z pompą ciepła to niższe rachunki i lepsze samopoczucie.

Czy pompy mogą współpracować z instalacją fotowoltaiczną?

Pompy ciepła mogą współpracować nie tylko z nowoczesnym systemem wentylacji, ale także z instalacją fotowoltaiczną. Co więcej, powietrzna pompa ciepła może współpracować również z kotłem gazowym. Nowoczesne kotły gazowe to na ogół urządzenia kondensacyjne. To właśnie kondensacyjne kotły gazowe mogą być częścią hybrydowego systemu ogrzewania. Kondensacyjne kotły gazowe połączone z pompą ciepła świetnie sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym.